Atletický čtyřboj 2011

22.05.2011 08:00

V neděli 22. května se v rekordním počtu zúčastnili mladí závodníci a závodnice našeho SPV okresního a krajského kola v atletickém čtyřboji. Závody se konaly za letního počasí na atletickém hřišti v Třebíči. Kromě ostřílených závodníků Adama Macka, Lucie Jordanové, Tomáše Navrkala, Vendulky Chytkové a Báry Mackové se k nim letos přidali další. Byla to nejmladší a nejmenší atletka Nikolka Čechová, dále Karolínka Zejdová, Nikolka Bobková, Dominik Zahrádka, Pavel Zejda, Pepa Vitámvás, Mirek Staněk a Marek Větrovský.

Do závodů jsme šli s tajnou nadějí, že se třeba někomu podaří zopakovat umístění z loňska, kdy měla SPV Valeč dva členy ve vítězných družstvech v celorepublikovém finále v Brandýse nad Labem. Bohužel Adam i Lucka přešli letos do vyšších kategorií, takže v těch svých byli nejmladší a ani ostatní prozatím na konkurenci nestačili. Ta byla letos silnější, protože kromě tradičně silných týmů, které sportu na školách věnují systematickou péči a mají nesrovnatelně lepší podmínky pro trénink (ZŠ Husova z Náměště nad Oslavou, Hrotovice, Nové Syrovice), přibyli letos závodníci z neméně silného oddílu z Moravských Budějovic. Také Myslibořice vytvořily silný výběr. Přesto všechno se naši mladí atleti v žádném případě neztratili. V jednotlivých disciplínách by dokonce stáli nejednou na stupních vítězů. Čtyřboj se však hodnotí celkově, takže úspěšní jsou ti, kteří mají všechny disciplíny výkonnostně vyrovnané (čtyřboj se skládá ze skoku dalekého, sprintu, hodu kriketovým míčkem nebo granátem a vytrvalostního běhu). Na stupních vítězů však naši zástupci nakonec stáli. Družstvo mladších žáků II. (Navrkal, Macek, Vitámvás a Zejda) si odvezlo medaile za 2. místo v okrese. Těsně pod stupni vítězů mezi jednotlivci skončily na 4. místech dvě opory - Lucka Jordanová a Adam Macek. Oba si však většinu svých osobních výkonů vylepšují, což je dobrým předpokladem pro úspěch v příštím roce. Ostatní naši závodníci se umístili většinou ve středu závodního pole svých kategorií.  Umístění však rozhodně nebyla ta hlavní motivace, proč děti na závody jely. Akce tohoto typu, kterých se může zúčastnit opravdu každý "neprofesionální" sportovec, který projeví zájem, mají jeden velice nedoceněný význam. Jsou  především velkou zkušeností, příležitostí se seznámit s novými lidmi a porovnat objektivně své možnosti. A nejen to. Kdo z nás se může např. pochlubit tím, že běžel závody na stejné dráze, na které začínal svoji kariéru rekordman Petr Svoboda, nebo že skákal do stejného písku  jako profesionální atleti či že v bězích musel na startu čekat, až zazní výstřel z pravé startovací pistole? A díky za to, že tuto možnost mají i děti z Valče a okolí, ačkoli na tento sport nemají ideální podmínky, patří zejména Marii Palátové a Janě Chytkové, které se o tuto akci a řadu dalších, starají.


—————

Zpět