Netradiční sporty - kubb, woodball, mőlkky

Dne 24. 9. 2016 proběhla na valečském hřišti regionální soutěž v netradičních sportech Kubb, woodball a molkky.

Výsledky - woodball:

1. místo - Jaroslav Palát, Josef Zahrádka

2. místo - Vincencová Ilektra, Vincenc Lubomír

3. místo - Eva Soukupová, Eva Krejčí


Výsledky - Kubb:

1. místo - Lukeš, Lukešová

2. místo - Šebek, Vávrová

3. místo - Soukupová, Krejčí


Výsledky - molkky:

1. místo - Lukeš, Lukešová

2. místo - Vincenc, Vincencová

3. místo - Vincenc, Svobodová

Ve dnech 16.- 17.dubna 2010 proběhlo v Pršticích u Brna školení rozhodčích pro hry woodball a kubb, určené pro členy ČASPV. Na školení se přihlásily a zdárně absolvovaly Andrea Odehnalová a Marie Palátová, takže nyní máme pro tyto hry kvalifikované poradkyně a rozhodčí.Kubb

Kubb je tradiční švédská hra, která pochází z Gotlandu, mlého ostrova uprostřed Baltského moře. Hraje se na hracím poli o velikosti 5 x 8 m, které lze vyznačit kdekoli - na trávě, písčitém nebo pevném povrchu. Spočívá v přesném házení kolíků na soupeřovy kubby (dřevěné hranoly) ve snaze je shodit a získat tak nad soupeřem výhodu do dalších herních situací. Kubb je hra, ve které se utkávají dva týmy, lze ji hrát v počtu hráčů od 2 do 12.


Woodball

Woodball je první sportovní hrou pocházející z Číny. Tato hra inspirována golfem, fyzicky nenáročná. Vytýčená dráha se záhyby na konci s brankou. Je určena všem věkovým kategoriím od školního věku až do pozdního stáří. Fyzická kondice není rozhodující. Cílem hry je dopravit dřevěnou kouli pomocí pálky po vyznačené dráze s nejmenším počtem úderů do branky.Vítězí ten, který na nejméně ran dostane s pomocí hole kouli do branky.


Mölkky

Mölkky je původní finská kolíková hra, která pochází z jižní části Finska. Nápadně připomíná známou ruskou hru gorodki. Při hře Mölkky však není vyžadovaná vysoká fyzická zdatnost, jako je tomu u její starší alternativy gorodki. Hráči háží dřevěným kolíkem do skupiny kolíků (mölkky), které jsou očíslované od 1 do 12. Mölkky jsou před začátkem hry postavené do skupiny vzdálené 3 - 4 metry od házecího místa. V případě, že hráč zhodí pouze jeden očíslovaný kolík počítá se mu počet bodů v hodnotě uvedeného čísla na Mölkky. Pokud hráč zhodí více než jednu mölkku, počítá se mu počet bodů v hodnotě počtu zhozených möllek. Po každém hodě se mölkky psotaví přesně na to místo, kde dopadli. Hru vyhrává ten hráč, kterému se podaří jako prvnímu nahrát rovných 50 bodů. Když někdo z hráčů překoná hranicu 50 bodů, tak se mu upraví počet bodů na 25 a pokračuje dál.